Parafia św Ignacego na Oruni

W 1821 r powstała diecezja chełmińska. Po odejściu jezuitów, doraźnie odprawiano msze w kościele św Ignacego.

W 1830 stałym duszpasterzem na Oruni został wikary Bonin który przybył ze Zblewa.

W maju 1839r powstała parafia św Ignacego, obejmująca swoim zasięgiem Stare Szkoty, Orunie, Ujeścisko, Cyganek, Zakoniczyn i Starą Wieś.

Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii w 1843r został ks. Jakub Brill.  Portret zmarłego zdobi wnętrze zakrystii, zaś trumna z jego ciałem znajduje się w podziemnej krypcie świątyni.

Do chwili obecnej  parafia św. Ignacego liczyła jedenastu proboszczów – od 1987r tą funkcję pełni ks. Henryk Kaliczyński.

Każdy z nich wniósł wiele dobrego;

Zasługą  proboszcza  ks. Jana Schwana (1866-1877) było zbudowanie organów w 1876roku przez firmę Terleckiego z Elbląga.

Parafia po jego śmierci przez cztery lata została bez proboszcza. W tym czasie został zamknięty stary cmentarz, leżący wówczas w miejscu stacji benzynowej. Nowy zostaje otwarty na wzgórzu za kościołem.

Ks. Franciszek Schrotter (1891-1900) – stworzył niedaleko kościoła (w byłym Domu Dziecka) katolicki sierociniec.

W tym czasie pracował w parafii wikary ks. Konstantyn  Dominik. Zasłynął z wielkiej pobożności i dobroci dla biednych. Był człowiekiem ogromnie szanowanym, cenionym spowiednikiem. W 1928 został wyniesiony do godności biskupa. A zbudowany nieopodal kościoła dom parafialny nosi jego imię.

W 1900roku do parafii dołączają Łostowice i Kowale. W 1908 roku dzięki ks. Antoniemu Behrendt parafia zyskuje piękne malowidło do głównego ołtarza, przedstawiającego św Ignacego Loyolę.

W latach 1922-1926 ks. Leon Schutz, doprowadził do generalnej odnowy fasady frontowej kościoła ( dzieło prof. Alberta Carstena – głównego projektanta budynku Politechniki Gdańskiej .

W latach 1926-1934 ks Franciszek Behrendt był inicjatorem założenia nowej kaplicy, która znajdował się na Nowinach9. Tuż przy kaplicy Nowiny7 znajdowała się ochronka parafialna.

Ks. Władysław Ciecharski zaraz po wojnie przeprowadził remont plebanii  i kościoła.

Za kadencji Ernesta Kleinert w 1984 została odnowiona polichromia wewnętrzna, wyremontowano organy, zainstalowano urządzenie do ogrzewania kościoła.

Teraźniejszemu proboszczowi oraz oczywiście dzięki  ofiarności mieszkańców, parafia zyskała dom parafialny.

Kościół jak dawniej zachwyca swoją znakomitością i niepowtarzalną akustyką. W kościele można podziwiać; kunsztowne konfesjonały, bogato rzeźbioną ambonę, zabytkowy zegar, a także srebra zawierające m.in. szczątki św. Stanisława Kostki, św Ignacego i św Urszulki.

Pod posadzką znajduje się krypta grobowa, a w niej ok. 200 trumien, z których wiele zawiera ciała jeziutów.

Mentalnie związana jestem z tym kościołem. Tam odbywał się mój  ślub, chrzest, komunia mojego syna. Na cmentarzu za kościołem spoczywa mój ojciec.

 

opracowano na podstawie książki Jerzego Sampa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościoły na Oruni i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.